SENESTE NYT!

ALFABOs BEBOERSERVICE

ÉT NUMMER - SAMME GODE SERVICE. Fra tirsdag den 7. april 2026 skal du kun bruge ét telefonnummer, når du kontakter ALFABO

LÆS MERE HER
Gå til forside

SammenomJob 2026-pris går til entreprenør på ALFABO-projekt

Prisen anerkender virksomheder, som arbejder med at skabe jobmuligheder for udsatte borgere, forebygge sygefravær og styrke medarbejdernes kompetencer.

Nyhed

dato

04.03.2026

Med sociale klausuler i vores udbudsmateriale har vi skabt fundamentet til, at vores samarbejdspartner Søndergaard har modtaget Kolding Kommunes SammenomJob 2026-prisen.

Det er vi naturligvis MEGET stolte over.

Særligt fordi, prisen anerkender virksomheder, som arbejder med at skabe jobmuligheder for udsatte borgere, forebygge sygefravær og styrke medarbejdernes kompetencer gennem udvikling og opkvalificering.

Prisen blev overrakt af jobkonsulent Jeanette Skovgaard Jørgensen fra JobKolding, Kolding Kommune til Søndergaard – herunder de 3 medarbejdere, som nu er i fast job hos virksomheden: Jason Moye, Jeppe Holm Hansen og Cezar-Julian Timofte.

ALFABO samarbejder med Søndergaard i forbindelse med nedtagningen af Højhuset på Kløvervej i Kolding. Søndergaard har til opgave at nedtage de 15 etager – med omtanke, præcision og respekt for området.

Samtidig bidrager ALFABO til sociale klausuler, der sigter mod at inspirere unge til byggebranchen, skabe job til ledige og at fastholde personer, der er udsatte på arbejdsmarkedet. Og det arbejde har Søndergaard ved kontraktindgåelsen med ALFABO sagt ja til at forpligte sig til i nedtagningsprocessen.

  • ALFABO HAR LAVET ET LÆNGERE INTERVIEW DE 3 MEDARBEJDERE, SOM ER BLEVET ANSAT HOS SØNDERGAARD.

    DU KAN LÆSE INTERVIEWET HER